Дигитална Библиотекa Матице српске
Дигитална Библиотекa Матице српске
Дигитална Библиотека Матице српске (Дигитална БМС) је резултат дигитализације која се одвија од 2006. године као део система заштите старих и ретких публикација у Одељењу заштите публикација, а у сарадњи са Одељењем старе и ретке књиге и легата.
Циљ дигитализације грађе је заштита као и бржи и једноставнији приступ публикацијама, промоција и представљање богатог фонда БМС и стварање нових квалитетних садржаја.
Избор грађе за дигитализацију обављa се према вредности, целовитости, реткости, учесталости коришћења и другим важним критеријумима. Приоритет је дат публикацијама које су описане у редовним едицијама Ћирилске рукописне књиге БМС и Каталог старих и ретких књига БМС као и издањима библиотеке.
Дигитална БМС је данас једна од највећих дигиталних библиотека у Србији. Свакодневно се допуњава новим дигиталним публикацијaма и формирају се нове целине.
У Дигиталну БМС до краја маја 2024. године укупно су укључене 37.761 публикација (2.071.404 дигиталне странице).
Дигитална БМС је доступна на јавној мрежи Интернет, а комплетна у читаоницама БМС. Дигитализоване публикације су повезане са записима у електронској бази БМС и са узајамним каталогом Србије (COBIB.SR) и корисници електронског каталога могу да приступе дигиталним копијама.
Falcon-Tech, консултантски студио информационих технологија из Новог Сада је израдио подршку за Web презентацију и софтвер за администрирање дигиталне збирке са базом података.
Дигитална Библиотека Матице српске
Дигитална Библиотека Матице српске је резултат реализације дугорочног Пројекта дигитализације збирки БМС чији је циљ да се највредније публикације на још један начин заштите и истовремено учине доступним корисницима у дигиталном формату - Детаљније